arhiva evenimente adauga propunerea ta

Sa fim ZINi o luna!

Incepe la 12-10-2018 ora 11:00, se incheie la 16-11-2018 ora 19:00
Pucioasa, Jud. Dambovita
Creat de aurorazamfir4 la 15-10-2018, 18:23:49 / Editat de Andrei Popescu la 17-10-2018, 8:52:24
Iti place? Da un
Placut de 1 persoane
670 vizualizari

Scop - Învăţarea în contexte non-formale, în vederea formării şi dezvoltării la elevi a abilitaţilor viaţă: relaţionare, comunicare, colaborare, învăţare pe tot parcursul vieţii.

Descriere:  

Anul acesta, la Scoala Gimnazială „Mihai Viteazul” Pucioasa ne-am propus să organizam „Luna Învăţării Non-Formale”. Activităţile vor debuta pe 12 octombrie şi se vor încheia pe 16 noiembrie, de Ziua Toleranţei.

         Pe parcursul acestei perioade, vor avea loc urmatoarele activitati:

-         - Vizite in muzee reale (Muzeul Tiparului Tȃrgovişte), dar si virtuale (internet - Albumul monumemtelor istorice dȃmboviţene; Muzeul din clasa mea - realizarea unui colt tematic in care elevii vor aduce imagini si informatii despre exponatele dintr-un muzeu ales de ei)

-        - "Stil de viaţa sanatos" (vizită la supermarket si in piata orasului): copii vor fi invatati sa identifice alimentele sanatoase si sa le cumpere; intalnire cu un nutriţionist, care le va vorbi copiilor despre importanţa pauzei de masă la şcoală, despre alimentele ce pot fi consumate, despre maniera de comportare  în timpul mesei şi despre igiena la locul de învăţare. Copiii vor pleca acasă cu pliante, cu sfaturi şi lecţii învăţate.

-        - Activitati la Biblioteca Oraşului (Copacului Povestilor): copiii vor realiza un copac urias, pe frunzele caruia vor scrie informatii din si despre povesti
-Vizionarea filmului “O zi de toamnă” de Rainer Maria RilKe, urmata de plimbare în parc, pentru observarea şi compararea peisajelor cu cele din film; adunarea unor frunze “frumoase” pentru presat si jocuri cu frunze uscate

- Compuneri de poezii adecvate anotimpului, jocuri de rol
-
Participare la “Festivalul Dovleacului” de la Vulcana Pandele: copiii vor participa la diverse ateliere de lucru in care vor realiza obiecte din materiale naturale (frunze, seminte, fructe si legume)

-       -  " Pucioasa-orașul nostru de poveste" activitate organizată în colaborare cu Centrul de informare turistică Pucioasa: discuţie despre orașul nostru, povești reale despre copii curajoși, despre oameni care au schimbat lumea,călătorie pe hartă și identificarea / descoperirea cartierelor arondate orașului Pucioasa

-       - Expozitie de fotografie – „Pucioasa in imagini”

-       -  Activitati in parteneriat cu parintii – realizarea machetei unui vulcan

-        - "Copacul autoevaluării": elevii  vor decuapa un copac, pe care îl vor decora cu  pozele lor si postituri cu autoevaluarea fiecărui elev. În urma acestei activități, elevii vor fi capabili să își facă autoevaluarea, urmând pașii corecți

- Vânătoare de comori cu ghicitori

-       - Storytelling – ateliere de storytelling presarate cu joc de rol, conversatie in limba engleza si multa voie buna

Adresa: Str. Fintinilor, nr. 18
Organizator: Scoala Gimnaziala "Mihai Viteazul" Pucioasa
Persoane de contact: Aurora Zamfir

Commentarii

Nu exista comentarii.

Postati un comentariu

Calendar de evenimente
Harta evenimentelor